اسلام‌ستیزی ناخواسته‌ی خبرگزاری‌های وطنی در دنیای غیرحرفه‌ای‌گری
219 بازدید
موضوع: علوم سیاسی

بسم الله الرحمن الرحیم

اسلام‌ستیزی ناخواسته‌ی خبرگزاری‌های وطنی در دنیای غیرحرفه‌ای‌گری

در سایتهای ایرانی آمده بود که خبرگزاری‌های محلی امارات متحده عربی، خبر دادند مردی که دخترش در حال غرق شدن در آبهای ساحلی دوبی بود به ناجیان نامحرم اجازه نداد دختر جوانش را نجات دهند و تاکید کرد که مردن دخترش را بهتر از آن می‌داند که مردان نامحرم بدن او را لمس کنند به طوری که دختر در برابر چشم ناجیان جان باخت!

چند نکته پیرامون مخابره این واقعه در خبرگزاریهای وطنی:

یک) مسلمان بودن یا نبودن پدر

غالب خبرگزاری‌های ایرانی (بهار نیوز، انتخاب، شفقنا، تابناک، خراسان نیوز و...) در هنگام گزارش این واقعه (با صرف نظر از اشتباهات املایی که حتی در نگارش نام مسئول توضیح دهنده اماراتی مرتکب شده بودند!) مسلمان بودن پدر این جانباخته‌ی جوان را پررنگ کرده و در پایان خبر نوشته بودند: «اگرچه دوبی به یکی از مراکزتفریحی گردشگران از سراسر دنیا تبدیل شده است، اما هنوز کشوری است که تفکرات اسلامی شدید بر آن غلبه دارد»! غافل از این که اگر انگیزه جلوگیری کردن آن پدر، «تفکر اسلامی شدید» بود چرا این تفکر اسلامی شدید او را از بردن فرزندان جوانش به سواحل دوبی که یک محیط کاملا ضدعفت است بازنداشت؟!

این خبرگزاری‌های وطنی که در علاقمندی آنان به اسلام، تردیدی وجود ندارد، به جای کلمه‌ی "تفکرات شدید اسلامی" می‌توانستند از تعبیرهای دیگری مانند تحجر، اسلام طالبانی، اسلام داعشی، تفکر قبیله‌ای، قشری‌نگری دینی و ... استفاده کنند تا چهره «تفکر اسلامی شدید» را مخدوش نکنند.

جالب آن که خبرگزاری‌های غربی، بیشتر به آسیایی بودن او پرداخته بودند و هیچ اشاره‌ای به مسلمان بودن او نکرده بودند! حتی "فرانس 24" که تریبون رسمی دولت اسلام‌ستیز فرانسه است، تنها به آسیایی بودن آن مرد اشاره کرده بود و تا پایان خبر، هیچ اشاره‌ای به مسلمان بودن آن پدر نکرده بود!

دو) تاریخ وقوع حادثه

خبرگزاری‌های وطنی این ماجرا را به عنوان حادته‌ای که تازه روی داده است مخابره کردند! در حالی که بر اساس آنچه در سایتهای محلی دوبی مخابره شده، راوی این ماجرا که یکی از نیروهای پلیس دبی بوده، این حادثه را به عنوان یکی از خاطرات جالب دوران خدمت خود بیان کرده و توضیح داده است که تاریخ وقوع ماجرا به سال 1996 (یعنی تقریبا بیست سال پیش بازمی‌گردد)!

(http://www.emaratalyoum.com/local-section/accidents/2015-08-10-1.810227)

غفلت خبرگزاری‌های وطنی از اشاره به زمان وقوع حادثه، موجب القای پنهان این مطلب شده است که در کشورهای اسلامی، تفکر اسلامی معمولاً  موجب کشته شدن انسان جوان می‌شود در حالی که اشاره به جنبه تاریخی ماجرا می‌توانست این مطلب را القا کند که در تمام طول خدمت یک افسر قدیمی پلیس فقط یک بار آن هم بیست سال قبل چنین حادثه‌ای روی داده است.