معرفی کتاب معناشناسی بلاغی قرآن در سایت جامعه الزهراء س
1752 بازدید
تاریخ ارائه : 4/8/2014 4:16:00 PM
موضوع: ادبیات عرب

معرفی کتاب معناشناسی بلاغی قرآن در سایت جامعه الزهراء س

کتاب معناشناسي بلاغي قرآن؛ درسنامه بلاغت كاربردي نوشته حجت الاسلام و المسلمين محمد عشايري منفرد

شیوه بیانی قرآن، شیوه‌ای است كه هیچ بشری حتی ساحت بلند پیامبر اسلام(ص) نمی‌تواند به این روش سخن بگوید. فصاحت و بلاغت این كتاب آسمانی كه از جنبه‌های مهم اعجاز آن به شمار می‌رود، هماره مورد توجه دانشمندان در همه اعصار بوده و از آن‌جا كه ساختار فرهنگ ما دینی است و دین در تمامی جنبه‌های اعتقادی، آموزشی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی حضور فعال دارد، نمی‌توان نقش زبان عربی را كه زبان قرآن كریم است، در تمام این صحنه‌ها و تأثیر مستقیم و غیرمستقیم آن را نادیده گرفت.

كتاب «معناشناسی بلاغی قرآن»، به قلم نویسنده ارجمند حجة‌الاسلام والمسلمین محمد عشایری‌منفرد كه به صورت درسنامه به رشته تحریر درآمده، كوشیده است تا با نگاهی جامع، به بررسی نقش‌آفرینی قواعد بلاغت در فرآیند استظهار تفسیری مفسران بپردازد.

این كتاب در ۳۸۵ صفحه و در ۱۰ فصل كه مجموعاً شامل سی و یك درس می باشد، تدوین شده است. نویسنده ابتدا به بیان و بررسی موضوع، مسائل و اهداف علم بلاغت و نیز مروری بر تاریخچه علوم بلاغی پرداخته و سپس به بررسی آن در ده فصل با عناوین «إنشا و إخبار»، «ایجاز و اطناب»، «اسم یا فعل شدن مسند»، «تقدیم اجزای كلام»، «ذكر اجزای كلام»،‌«حذف اجزای كلام»، «معناشناسی اسم اشاره و اسم موصول»، «التعریف بالاضافة»، «حصر» و «وصل و فصل» پرداخته است.