معمم کردن امیرالمومنین ع توسط پیامبر در روز غدیر
82 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان

در بررسی واقعه غدیر خم یکی از مسائلی که به اندازه کافی مورد توجه قرار نگرفته مسأله معمم کردن علی بن ابی طالب ع توسط پیامبر ص است. در منابع فریقین آمده است که حضرت رسول ص در هنگام معرفی امیرالمومنین علیه السلام، عمامه مبارک خودشان را از سر برگرفتند و بر سر ایشان نهادند و ... 

عمامه در فرهنگ عرب جاهلی و اسلامی از نشانه های ریاست بوده است. معمم کردن امیرالمومنین در اینجا میتواند به مثابه قرینه متصله ای اثبات کند که کلمه مولا در حدیث غدیر بر ریاست عامه و جانشینی همه جانبه حضرت علی ع دلالت میکند. 
امسال در شبهای احیاء ماه مبارک رمضان توفیقی فراهم شد که این موضوع را به مطالعه جدی بگیرم. حاصل این مطالعه به صورت مقاله ای درآمد که این روزها منتشر شده است. 
عنوان مقاله: 
معمم نمودن امیرالمؤمنین (ع) توسط پیامبر (ص) و تأثیر آن در شرح حدیث غدیر در منابع فریقین

چکیده مقاله: 
در صدور حدیث غدیر که مهم‌ترین مستند مسأله خلافت پیامبر است، هیچ تردیدی وجود ندارد. از نظر دلالت فریقین قبول دارند که مولا بودن علی بن ابی‌طالبg با این حدیث اثبات می‌شود، اما اهل تسنّن معنای مولا را دوستی و محبت می‌دانند و امامیه بر این باورند که مولویت به معنای سرپرستی همه جانبه است. دو طرف برای اثبات سخن خود به شواهد گوناگونی استناد می‌کنند. فریقین گزارش کرده‌اند که پیامبرa در هنگام ایراد خطبه غدیر، علی بن ابی‌طالبg را با عمامه معروف خودشان معمم کردند. فرضیه این تحقیق آن است که معمم کردن علی در حین ایراد خطبه غدیر به مثابه‌ قرینه‌ای متصله برداشت امامیه از حدیث غدیر را اثبات می‌کند. نویسنده با جستار در منابع روایی و ادبی سعی نموده، نماد معمم کردن را در فرهنگ جاهلی و اسلامی معنا و این فرضیه را اثبات کند که پیامبر با معمم کردن علی بی ابی‌طالبg در روز غدیر و برجسته کردن این پدیده، در روزهای پس از واقعه غدیر خواستند ریاست ایشان را در حافظه جامعه ماندگار کنند.

لینک مقاله: