اقتدار آمریکا و گمراه شدن برخی همراهان
25 بازدید
موضوع: علوم سیاسی

اقتدار نامشروع آمریکا و گمراهی خودیها

موسی ع آمده بود تا بنی ‌اسرائل را از تحت سلطه نامشروع و ظالمانه فرعون نجات دهد. نجات یافتن از تحت ظلم فرعون نوید شرینی بود که بنی ‌اسرائیل  آن را پذیرفته بودند و حاضر شده بودند همراه با موسی برای رسیدن به این هدف پایمردی کنند. در میانه فرعون با ثروت و مکنت خود مشکلات فراوانی برای بنی اسرائیل پدید آورده بود. موسی میخواست مشتی مردم ستم کشیده را که چیزی در اختیار نداشتند بر فرعونی که بر قدرت و مکنتی دیرین تکیه زده بودپیروز کند. این راه راه بسیار دشواری بود. توانایی و دارایی و آسایش فرعون برخی همراهان موسی را فریب داده بود. موسی که از فریب خوردن این همراهانش به تنگ آمده بود به خدای خودش گفت:

پروردگارا تو به فرعون و اشرافش در زندگى دنيا زيور و اموال زیادی داده‌اى پروردگارا [به آنها این اموال را داده ای] تا [خلق را] از مسیر تو گمراه كنند!  پروردگارا اموالشان را نابود كن و دلهایشان را  [آنقدر] وحشی گردان كه ايمان نياورند تا عذاب دردناك را ببينند (آیه 88 یونس)

)وَقَالَ مُوسَى رَبَّنَا إِنَّكَ آتَيْتَ فِرْعَوْنَ وَمَلَأَهُ زِينَةً وَأَمْوَالًا فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا رَبَّنَا لِيُضِلُّوا عَنْ سَبِيلِكَ  رَبَّنَا اطْمِسْ عَلَى أَمْوَالِهِمْ وَاشْدُدْ عَلَى قُلُوبِهِمْ فَلَا يُؤْمِنُوا حَتَّى يَرَوُا الْعَذَابَ الْأَلِيم(

خداوند در پاسخ موسی فرمود:

دعایتان مستجاب شد. پس استقامت و پایداری کنید و از مسیر کسانی که آگاهی ندارند پیروی نکنید. (89: یونس)

پس از این استقامت بود که خداوند بنی اسرائیل را از آب عبور داد و فرعون و اشرافش را در آن غرق کرد.

حکایت این روزهای جمهوری اسلامی نیز حکایت یاران موسی است. تحریمهای آمریکا فشار زیادی بر مردم آورده است چندانکه برخی از همراهان ما به  وسیله همان توانایی ظاهری دشمن گمراه شده اند. آمریکا فرعون است (که زینت و اموالی دارد) و ما بنی‌اسرائیل هستیم. کاش موسی را دریابیم! شاید چاره ای جز استقامت نمانده باشد. باید پایداری کنیم. ایمان بیاوریم که فرعونِ این روزگار نیز در آب غرق  خواهد شد. به نظرتان در کدام آب باید غرق شود؟